Werther in Luik
Werther is een van mijn favoriete Franse opera's. Maar de nieuwe productie in Luik stelde, vooral op vocaal vlak, enigszins teleur.
Werther, Charlotte (foto © J.Berger)
Als Sophie, de stralende en speelse Elena Galitskaya, en de twee drinkebroers Schmidt en Johann (goed bezet met Pierre Derhet en Samuel Namotte) zowat de beste zangers van de avond zijn, dan schort er wel iets met het trio protagonisten.
Ivan Thirion is nog een redelijke Albert, al maakt hij weinig indruk met "Quelle prière de reconnaissance". Arturo Chacón-Cruz heeft dan weer wel een paar goede momenten als Werther. Het eerste bedrijf is hij vooral luid, met een weinig poëtische "O nature pleine de grâce". Maar in het tweede bedrijf vindt hij op tijd de nuance en kon hij me wel ontroeren met "J'aurais sur ma poitrine". Zijn hoge noten straalden in "Pourquoi me réveiller"... wel brutaal verstoord door applaudisserende kiekens die dachten dat er maar één strofe was.
Maar het was vooral Clémentine Margaine die het probleem van de avond was. Haar stem is zo overdonderend luid, dat ze de rol van Charlotte ontgroeid is en beter dramatischere partijen opzoekt. De briefscène "Je vous écris de ma petite chambre" wordt in de verliening gebruld. En als een mezzo me zelfs met "Va! laisse couler mes larmes" niet kan beroeren, dan is het helemaal hopeloos.
Fabrice Murgia heeft wel een goede en verzorgde enscenering gemaakt. Hij laat de ouverture en de muzikale tussenspelen voor wat ze zijn, zonder er allerlei slimme podiumvulling voor te bedenken. De enige uitzondering is een videoprojectie op het gesloten doek van de dansende Charlotte en Werther tijdens de balscène. Er wordt wel meer live-video toegevoegd... het probleem is dat daarvoor een cameraman constant in de weg loopt, zonder dat die videobeelden veel toevoegen. Voor de rest is het een vrij correcte enscenering op het ritme van de jaargetijden: een zonnig eerste en tweede bedrijf, herfstbladeren bedekken het podium van een soort Biergarten voor het derde bedrijf, en vallende sneeuwvlokken voor het vierde bedrijf... zodat Werther zijn laatste adem uitblaast in een desolate sneeuwvlakte.
Publicatie: woensdag 16 april 2025 om 16:42
Rubriek: Opera